Teknoloji Tasarım Afiş Nasıl Yapılır?(Çözünme)

Iyi bir afiş nasıl yapılır?

Afiş hazırlama süreçlerinde yazı fontlarının ve yazı büyüklüklerinin tasarıma uygun şekilde olması gerekir. Görsel açıdan afişi destekleyecek metinlerin büyük puntolarla ve hedef kitlenin anlayacağı şekilde yazılması gerekir. Afişte birden fazla fonta yer vermek görsel bir karmaşaya neden olacaktır.

Afiş ne demektir nasıl yapılır?

Afiş yani bir diğer adıyla poster bize hiç de yabancı olmayan ve çeşitli amaçlar için sıkça kullanılan bir baskı ürünüdür. Afiş in öncelikli amacı insanların dikkatini çekmektir. Bunun da yolu, iyi ve çarpıcı bir tasarımdan geçer. Başarıyla tasarlanmış afiş ve posterler insanları verdiğiniz mesajı okumaya davet eder.

Ticari afiş nedir?

Ticari Afişleri: Bir ürün ya da hizmeti tanıtan afişlerdir. Buyurucu bir dil kullanmayan, halkı etkilemek ve yönlendirmek için hazırlanan afişlerdir.

Afişte dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Afiş Tasarlarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Aklınızda tasarlayın. İleteceğiniz mesajı yazılı olarak belirledikten sonra görsel tarafını düşünün.
 • Sadeleştirin. Mesaj tamam, görsel kurgu ve hareket de tamam.
 • Bütünsel düşünün.
 • Kurum ”kimliğine” ve kurumsal iletişime dikkat edin.

Afiş neye basılır?

Afişin asıl önemli yeri metin değil görseldir. Görsel ağırlıklı yapılan afişler daha etkili olmaktadır. Matbaaya uygun afişler hazırlandıktan sonra genel olarak iç mekanlar için kağıt ya da yapışkanlı kağıt, dış mekanlarda ise vinil, branda bez malzemelere basılır.

You might be interested:  Grafik Tasarım Yetenek Sınavı Ne Zaman?(Mükemmel cevap)

Iyi bir afişte olması gereken özellikler nelerdir?

Afiş Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Sözcükler kısa, anlaşılabilir ve okunaklı olmalıdır. Süslü yazılar yerine okunaklı yazı karakterleri tercih edilmelidir. Görsel düzenlemesi çarpıcı ve yalın olmalıdır. Afişte detaylar, bir bakışta bile anlaşılacak kadar düzenli olmalıdır.

Afiş ne demektir?

Afiş Nedir TDK: Herhangi bir şeyi tanıtmak veya duyurmak için hazırlanan, bir çok kişinin görebileceği yerlere asılmış olan ve genellikle resimli olarak yapılan duvar ilanı olarak ifade edilir.

Afiş Nedir hakkında kısa bilgi?

Görülebilecek yerlere asılan ve genellikle resimli olan duvar ilanıdır. Eski Yunan ve Roma’da resmi bildiriler ve halkı ilgilendiren resimler duvarlara yazılıp çizilirdi. Kağıt üzerine yapılmış ilk afiş Fransa’da 15. yüzyılda görüldü. Afiş genellikle bir yazı ve bir resimden meydana gelir.

Afiş nedir ne için kullanılır?

Afiş bilgi verme, propaganda ya da reklam amacıyla kullanılan ve resimli ya da resimsiz bir metin içeren, kâğıttan ya da kumaştan yapılmış duvar ilanı anlamında kullanılmaktadır.

Afiş Nedir afiş çeşitleri nelerdir?

Reklam afişleri, Sosyal afişler ve Kültürel afişler olarak üç çeşittir. Reklam afişleri, genelde bir ürün ve hizmeti pazarlamak amaçlıdır. Sosyal afişler, bilgi vermek ve halkı aydınlatmak amaçlıdır. Kültürel afişler, tiyatro, sinema, seminer gibi etkinlikleri tanıtma ve duyurma amaçlı afişlerdir.

Iç mekan afiş nedir?

İç mekân afişleri ise lobi, salon ve koridorlarda kullanılmak üzere tasarlanan daha küçük boyutlu afişlerdir. Bu temel ayrım afişin tasarım sürecini de önemli ölçüde etkilemektedir. Dış mekân afişlerinin izlenme süresi kısadır. Buna karşın, iç mekân afişleri daha uzun süre incelenebilecek afişlerdir.

Sosyal içerikli afiş nedir?

Sağlık, çevre, trafik gibi konularda eğitim ve uyarı amacıyla hazırlanan sosyal afişler aynı zamanda bir düşünceyi yada siyasî oluşumu tanıtma işlevini de üstlenebilmektedir.

You might be interested:  Bir Paket Sigaranın Ne Kadarı Vergi?(EN iyi 5 ipucu)

Afiş tasarımında neler olmalı?

Afiş Tasarımında Dikkat Edilecek Diğer Hususlar

 1. Afiş ve posterlerde kullanılacak renkler. Poster / afiş tasarımında konunun özünün vurgulanması seçilecek renklerle çok yakından ilgilidir.
 2. Afiş ve posterlerde kullanılacak yazı tipleri.
 3. Tasarım hiyerarşisine bağlı kalın.
 4. Tasarımlar sade olmalıdır.

Afiş tasarım ilkeleri nelerdir?

Tasarımın beş temel ilkesi olan; denge, oranti ve görsel hiyerarşi, görsel devamlılık, bütünlük, vurgulama bulunmaktadır.

Afiş nereden hazırlanır?

Ücretsiz kullanabileceğiniz afiş hazırlama programı ile tasarımlarınızı yapabilir ve markanız için etkili afişler hazırlayabilirsiniz. Ücretsiz Kullanılabilecek 5 Afiş Hazırlama Programı

 • 1. GIMP.
 • 2. RonyaSoft Poster Designer.
 • 3. Inkscape.
 • Canva.
 • Lucidpress.
 • 6. Poster Genius.
 • 7. Posterini.
 • 8. PosterMyWall.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *