Tasarım Tescil Belgesi Nasıl Alınır?(Soru)

Tasarıma ilişkin tüm başvurular Türk Patent ve Marka Kurumu’nun (“Kurum”) sisteminden online olarak yapılmaktadır. Tasarım tescil başvurusu, Kurum nezdinde kayıtlı bir marka veya patent vekili aracılığı ile yapılabilmektedir. Başvuru ile aynı gün, müvekkilimize başvurunun yapıldığını gösterir belgeler sunulmaktadır.

  • Tasarım Tescil Belgesi Nasıl Alınır? Tasarım Başvurusunun Hazırlanması Tasarım tescili ile korunmak istenen ürünlerin görsel tarifnamesi hazırlanmalıdır. Tasarım tarifnamesi tasarımın görsel olarak içerdiği yeniliklerin açıklanmasıdır.

Tasarım tescili ne demek?

Tasarım tescili, tasarımınızın izinsiz kullanılmasını, üretilmesini, piyasaya sunulmasını, ithalatını ya da ticari amaçla kullanımını ve satışını engelleyerek tasarım koruması sağlar.

Endüstriyel Tasarım Tescili Nasıl Yapılır?

Endüstriyel Tasarım Tescili Nasıl Alınır?

  1. Başvuru için gerekli evraklar temin edilir.
  2. Kuruma ait elektronik form doldurulur.
  3. Ürün incelemeye tabi tutulur uygun bulunursa kayıt altına alınır.
  4. Sicil kaydı gerçekleşen ürün bir süre için itirazlara açık bırakılır.
  5. İtiraz gerçekleşmezse tescil belgesi hazırlanır.

Marka Tescili Nasıl Yapılır?

Marka tescili yapmak için 2 seçeneğiniz bulunmaktır; Kendiniz TPE (Türk Patent Enstitüsü) sitesine giderek online başvuru yapabilirsiniz veya TPE’nin Marka Vekillerinden (Yetkili Patent Ofisleri) aracılığıyla başvurunuzu yapabilirsiniz.

You might be interested:  Vodafone Sms Paket Iptali Nasıl Yapılır?(Soru)

Tasarım Tescili ile Korunan Nedir?

Bir tasarımın tescil edilerek korunması ile hak sahibi, inhisarı haklara sahip olur. Tasarımlar, Kuruma başvuru yapılarak tescil edilmiş olması halinde ‘tescilli tasarım ‘, ilk kez Türkiye’de kamuya sunulmuş olması halinde ‘tescilsiz tasarım ‘ olarak korunur.

Tasarım Tescili ne kadar?

Tasarım Başvuru Ücretleri Başvuru ücreti 270 TL’dir. Bazı hallerde, tek bir başvuruda birden fazla tasarım için başvuru yapılabilmekte, çoklu başvuru denilen bu başvuru türünde, ilkinden sonra gelen tasarımların başvuru ücreti 120 TL’ye inmektedir.

Tasarım patenti ne işe yarar?

Daha önce kamuya sunulmamış, yenilik ve ayırt edici niteliğe sahip olma şartlarını taşıyan tasarımların kullanım hakkının tasarım sahibine ait olmasını sağlayan tescil işlemidir. Bir tasarım başka bir tasarım ile karşılaştırıldığında, tasarımlar sadece küçük ayrıntılarda farklılık gösteriyorsa aynı kabul edilir.

Endüstriyel tasarım tescili kaç yıl?

Tasarımlar kaç yıl süre ile koruma altına alınır? Tescilli tasarımların koruma süresi başvuru tarihinden itibaren 5 yıldır. Koruma süresi, tescilin beşer yıllık dönemler halinde yenilenmesi suretiyle 25 yıla kadar uzatılabilir. talep edilen tasarımın Türkiye’de kamuya ilk sunulduğu tarihten itibaren üç yıldır.

Endüstriyel tasarım tescili belgesi nedir?

Endüstriyel tasarım tescili yaptıran tasarım sahibine Endüstriyel tasarım Tescil Belgesi verilir. Bu belge ile tasarımların korunma süresi başvuru tarihinden başlayarak 5 yıldır. Bu süre 5 yıl bitiminde yenilenebilir ve toplam olarak 25 yıla kadar uzatılabilmektedir.

Tasarım tescili ne kadar sürede çıkar?

Herhangi bir itiraz gelmemesi durumunda TPK tasarımın belgeye bağlanıp tesciline karar verir. Toplamda bu süreç yaklaşık 5-6 ay sürer.

Marka tescili ne kadara mal olur?

Marka başvuru ücreti genellikle 250 TL olarak bilinir. Marka tescilinin ücreti ise 650 liradır. Bunun yanı sıra ek marke başvuru ücreti 250 TL ve marka yenileme ücreti ise 840 TL olarak belirlenmiştir.

You might be interested:  Vodafon Paket Iptali Nasıl Yapılır?(Doğru cevap)

Marka tescil başvurusu nasıl yapılır?

Marka Tescili Başvurusu Nasıl Yapılır? Marka başvurusu, fiziki evrak ile ya da çevrimiçi başvuru ile yapılabilmektedir. Başvuruda bulunabilmek için, başvuru sahibinin tacir olması, ticari işletmesinin bulunması şartı aranmamaktadır, gerçek kişiler de marka tescil başvurusunda bulunabilmektedirler.

Marka almak için nereye başvurulur?

Ek olarak marka, sicile kaydedilir. Marka tescil başvurusu Türk Patent ve Marka Kurumu üzerinden yapılır. Belirlenen evraklarla ya da online başvuru sistemi üzerinden yapılabilir.

Markayı tescil etmek ne demek?

Bir işletmenin ürettiği mal ya da hizmeti diğer işletmelere ait mal ya da hizmetlerden ayrılmasını sağlayan işarete marka denir. Bu işaretin yasal olarak korunması haline ise marka tescili adı verilir.

Bir ürünün veya nesnenin görünüm özellikleri koruma altına alan fikri mülkiyet tescili nedir?

Endüstriyel Tasarım Hakkı: Tasarım tescili ürünün görünüm özelliklerini koruma altına alır, bu hak ile önemli olan ürünün teknik özellikleri değil kendisine has görünümü ve özgün tasarım özellikleridir. 554 Sayılı KHK’nın 12. Maddesine göre, tescilli tasarımların koruma süresi başvuru tarihinden itibaren 5 yıldır.

Tasarım Tescilli bir ürünün hangi özelliğini koruma altına almaktadır?

Firmaların geliştirmiş olduğu tasarımların farklılık ve estetik özellikleriyle aynı alanda faaliyet gösteren firmaların ürünlerinden farklılaşma sağlanır. Tasarım tesciliyle, firmalarınıza ait ürünlerin dış görünüşleri yasal koruma altına alınabilmektedir. Tasarımlar 6769 sayılı kanununla yasal koruma altına alınırlar.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *